Начальник управління

shef1

Кустик Антон Ігорович

Календар
 • Жовтень 2019
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  « Вер    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • Зміни в держреєстрації прав на нерухомість

   

  -

  -

  Наші законодавці Законом від 04.07.2012 № 5037-VI внесли досить істотні зміни до низки законодавчих актів України щодо процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно. Головна суть в тому, що тепер для здійснення угод купівлі-продажу нерухомості не буде необхідності стояти в чергах БТІ за витягами з реєстрів, а потім так само реєструвати там нотаріально посвідчені договори: нотаріус все буде робити сам.

  Зокрема, Закон України “Про нотаріат” доповнено статтею 46 із значком 1 такого змісту:

  “Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Нотаріус є спеціальним суб’єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” і який має печатку такого реєстратора.

  Користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію.

  Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва здійснює пошук у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, обтяження таких прав та за його результатами формує витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який залишається у справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса”.

  Відповідні зміни внесено і до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. При цьому, слід знати, що відповідно до нововведень, право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини) може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, на якій вони розташовані. А право власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), в яких вони розташовані.

  В цілому, у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об’єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об’єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку (стаття 5 Закону).

  Державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії.

  Доречі, і державний виконавець (Державної виконавчої служби) під час примусового виконання судових та інших рішень (відповідно до його компетенції) тепер має право самостійно користуватися інформацією з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва та обтяження таких прав.

  Фізичні та юридичні особи звільняються від сплати державного мита під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до проведення державної реєстрації прав у порядку, визначеному Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

  Отже, нотаріуси одержать право реєструвати права та їх обтяження на нерухомість (ст. 9 Закону “Про  державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, ст. 46 Закону України “Про нотаріат”) з 1 січня 2013 року, тобто  виконуватимуть функцію державного реєстратора прав у таких випадках  (ч.5 ст. 3 Закону про дежавну реєстрацію прав):

  - посвідчення прав та їх обтяжень на нерухоме майно при вчиненні нотаріальної дії з таким майном;

  - посвідчення прав та їх обтяжень на об”єкт незавершенного будівництва при вчиненні нотаріальної дії з ним;

  - посвідчення права власності, зареєстрованого згідно із законодавством, яке діяло на момент виникнення цього права, при вчиненні нотаріальної дії з нерухомістю або об”єктом незавершеного будівництва.

  Тобто права та їх обтяження, які виникатимуть із правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню, реєструватимуть виключно нотаріуси.

  У решті випадках держреєстрацією прав та їх обтяжень опікуватиметься Укрдержреєстр і територіальні органи Мін”юсту.

  З”ясуймо, у яких випадках достатньо буде візиту до нотаріуса. Перелік нотаріальних дій, що вчиняють нотаріуси передбачений ст. 34 Закону про нотаріат.

  Стосовно нерухомості найпоширеніші:

  1) посвідчення право чинів: договорів купівлі-продажу (ст. 657 ЦКУ), договорів дарування нерухомості (ст. 719ЦКУ), договорів ренти нерухомості ( ч. 2 ст. 732 ЦКУ), договорів довічного утримання ( ч.1 ст. 745 ЦКУ), договорів оренди будівлі та капітальної споруди на строк не менше трьох років ( ч. 2 ст. 793 ЦКУ), договорів позички нерухомості ( ч. 3 ст. 828 ЦКУ), договорів управління нерухомістю (ч. 2 ст. 1031 ЦКУ);

  2) накладення і зняття заборони відчуження нерухомості.

  Таким чином, починаючи з 2013 року одночасно з учиненням нотаріальних дій нотаріус реєструватиме права та їх обтяження на нерухомість (ч. 9 ст. 15 Закону про державну реєстрацію прав). Причому це правило стосується реєстрації прав та їх обтяжень на нерухоме майно як юридичних так і фізичних осіб.

  Для того, щоб нотаріус зареєстрував права та їх обтяження на нерухомість, особа має подати йому заяву в паперовій формі (форми заяв затверджено наказом Мін”юсту України “Про впорядкування відносин, пов”язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно таїх обтяжень” від 17.04.2012 року № 595/5) про держреєстрацію прав або їх обтяжень і документи, необхідні для держреєстрації (ч. 1 ст. 16 Закону про держреєстрацію прав).

  Реєстрацію прав (їх обтяжень) на нерухомість і об”єкти незавершенного будівництва  проводитиме лизше той нотаріус, який вчиняє нотаріальні дії з таким об”єктом.

  У результаті держреєстрації права або його обтяження нотаріуси надаватимуть витяз із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 1 ст. 28 Закону про держреєстрацію прав). При цьому свідоцтво про право власності на нерухоме майно нотаріуси видавати не вповноважені (ч. 2 ст. 9 Закону про держреєстрацію прав).

  ЗБІЛЬШЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НОТАРІУСІВ

  Разом із функціями з держреєстрації прав на нерухомість нотаріуси одержать додаткову відповідальність. Разом із держреєстраторами, кадастровими реєстраторами й держвиконавцями  вони нестимуть дисциплінарну, цивільно-правову й кримінальну відповідальність за порушення законодавства в сфері держреєстрації прав на нерухомість ( ст. 30 Закону про держреєстрацію прав).

  Цивільно-правова відповідальність приватних нотаріусів  підлягає обов”язковому страхуванню (п. 45 ч.1 ст. 7 Закону про страхування). У зв”язку з цим  мінімальний розмір страхової суми з 2013 року збільшиться з 150 до 1000 мінімальних заробітних плат (ст. 28 Закону про нотаріат).

  ТЕРМІН ДЕРЖРЕЄСТРАЦІЇ ПРАВ СКОРОТЯТЬ

  З 1 січня 2014 року держреєстрація прав відбуватиметься протягом не більше п”яти робочих днів від дня подання заявником заяви (замість чотирнадцяти як зараз).

  А коли нотаріус вчинятиме нотаріальну дію, пов”язану з об”єктом нерухомості або об”єктом незавершенного будівництва, держреєстрацію права або його обтяження він здійснить одночасно з такою нотаріальною дією (ч.9 ст. 15 Закону про держреєстрацію прав).

  Як бачите, закон № 5037 вніс цілу низку цікавих новацій. Практичні механізми реалізації даних нововведень вже напрацьовані, та напрацьвуються, шляхом внесення змін до відповідних підзаконних нормативно-правових актів.

  -

  Приватний нотаріус

  Снятинського районного нотаріального округу

  Трушик Наталія Ярославівна