Начальник управління

-

Янів Михайло Юрійович

Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи

8 вересня, 2015 | категория: Новини

 

 

Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14.10.2014 року та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро України та Національного агентства з питань запобігання корупції» 12.02.2015 року вносяться зміни до низки нормативних актів, серед яких Кодекс України про адміністративні правопорушення, Господарський кодекс, ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму», ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» та ін..

Закон зобов’язує юридичних осіб подавати державному реєстратору інформацію:

- про свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника, якщо засновник – юридична особа.

- про структуру власності засновників – юридичних осіб,  яка дає можливість встановити фізичних осіб – власників істотної участі цих юридичних осіб. Крім політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об’єднань, торгово-промислових палат, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій.

Обов’язок поширюється як на новостворених юридичних осіб так і на тих, які зареєстровані до набуття чинності законом. Якщо перші розкриватимуть інформацію під час реєстрації створення юридичної особи,  то другі – протягом десяти місяців з моменту набуття чинності, шляхом подачі державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної картки (форма 4 ).

Кінцевий бенефіціарний  власник (контролер)  є фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління чи господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб. Вплив здійснюється, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також вчинення правочинів, які надають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління. Кінцевим бенефіціарним  власником (контролером) також є особа, яка має можливість впливати шляхом прямого або опосередкованого володіння однією особою самостійно або разом з пов’язаними фізичними та/ або юридичними особами часткою в юридичній особі в розмірі понад 25 % статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі.

При цьому фізичною особою – кінцевим бенефіціарним  власником (контролером) юридичної особи не може бути особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, але  є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого права.

В кінцевій редакції Закону встановлена адміністративна  відповідальність за неподання таких даних. У відповідності з змінами ст. 166-11 Кодексу про адміністративні правопорушення неподання держреєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного  власника (контролера) тягне за собою накладення на керівника юридичної особи або особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), штрафу від трьохсот (5100 грн) до п’ятисот  (8500) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

 

 

 

 

 

Начальник реєстраційної

служби Болехівського                                                                   О.Я. Чулупин

міського управління юстиції